Predsjednik SAD-a Donald Trump je, u subotu 26. rujna 2020., za sudačkog kandidata Vrhovnog suda predložio sutkinju Amy Coney Barrett. To je još jedan od poteza američkog predsjednika koji je svojom dosadašnjom dosljednom pro-life politikom već značajno doprinio ovom, možda najvažnijem, pitanju današnje civilizacije. Počevši od prvog poteza kada je postao predsjednik kojim je zabranio državno financiranje pobačaja u inozemstvu (Mexico City Policy), presumjerivši taj novac 2019. organizacijama koje se bave zaštitom života od začeća pa sve do sudjelovanja na Hodu za život 2020. u Washingtonu, kada je održao govor za pamćenje, čime je postao i prvi predsjednik SAD-a koji je sudjelovao na toj središnjoj manifestaciji pro-life pokreta.
Vijest o sutkinji Coney Barrett izazvala je, dakako, još jedan od napada bijesa u liberalnim krugovima diljem svijeta koji nestrpljivo očekuju Trumpov pad na skorašnjim predsjedničkim izborima 3. studenog. Kao i kod prošlih izbora, kada je protukandidatkinja bila Hillary Clinton, ankete ni ovoga puta ne daju prednost Trumpu, već ovogodišnjem protukandidatu iz redova Demokrata, Joeu Bidenu.
No to ne treba čuditi jer je Trumpova pro-life politika ograničila industriju pobačaja u SAD-u, koja godišnje ostvaruje značajan novac, a odabir kandidatkinje Coney Barrett logičan je nastavak borbe za suzbijanje kulture smrti.
U tom smislu, ima li bolje kandidatkinje od majke sedmero djece (jednog s Downovim sindromom, a dvoje posvojene) i osobe koja je u svojoj dosadašnjoj pravničkoj karijeri bila sutkinja, sveučilišna profesorica i najintrigantnije – pripravnica poznatog sudca Vrhovnog suda i velikog protivnika pobačaja Antonina Scalije (1986.-2016.)? Još kad se tomu doda da je pohađala katoličku srednju školu kod dominikanki , a potom i ugledno katoličko Sveučilište Notre Dame (Indiana) gdje je diplomirala pravo…
I dok se mediji s potencijalnom sutkinjom Vrhovnog suda Coney Barrett poigravaju na rasponu pojmova konzervativno-kontroverzno-esktremno i istražuju detalje iz njezina životpisa i karijere ne bi li konstruirali kojekakve nepravilnosti i afere, koje bi je trebale diskretirati pri potvrđivanju u Senatu, na svjetskoj pro-life sceni raste zadovoljstvo zbog nade u prekret u borbi za zaštitu nerođene djece. A kako i ne, kada je riječ o osobi koja je jednom prilikom izjavila da je njezin cilj, kao pravnice i sutkinje, izgradnja Božjeg Kraljevstva na zemlji. Bolji početak u toj borbi, vjerojatno nije ni moguće zamisliti.
Spomenuti sudac Scalia koji je obrazlagao da američki ustav ne dopušta pobačaj i koji je pitanje pobačaja smatrao najvažnijim pitanjem američke demokracije, nije, nažalost, uspio u poništenju valjanosti presude u slučaju „Roe vs. Wade” iz 1973., kojim je pobačaj prijevarom ozakonjen u cijelom SAD-a. Koliko je ovo pitanje važno za cijeli „za život” pokret na svjetskoj razini, govori i činjenica da se nepostojeće „pravo na pobačaj” nakon tog slučaja ubrzo proširilo po cijelom svijetu i od pobačaja napravilo čitavu industriju.
Tu industriju u SAD-u utjelovljuje Planned Parrenthood (Planirano roditeljstvo) u čijim se klinikama izvrši trećinu svih pobačaja godišnje u SAD-u. A upravo je Trump, kao vrhunac svih pro-life poteza, prije mjesec dana hrabro najavio i potpuno ukidanje financiranja Planned Parenthooda državnim novcem ako pobijedi na predstojećim izborima. Treba li napominjati da je ta zloglasna organizacija bila i jest veliki financijer predsjedničkih kandidata Demokratske stranke koji podržavaju ubijanje nerođenih do trenutka, ali čak i nakon rođenja…
Hoće li ovo sudbinsko pitanje uspjeti pokrenuti Scalijina nasljednica Amy Coney Barrett? Ako bude izabrana za, trenutačno, treću sutkinju Vrhovnog suda i šestu ženu u njegovoj povijesti, to bi mogao biti početak globalnog zaokreta i, na koncu, preokreta čime bi najveće žrtve današnje ljudske sebičnosti i pohlepe – nerođena djeca – dobila snažnu zaštitu.
Taj će težak proces biti znatno lakši ako na predsjedničkim izborima pobijedi Donald Trump. Samo zbog tog razloga, svaki bi iskreni zaštitnik nerođene djece te njihovih majki i očeva, na nadolazećim izborima trebao preferirati izbor Donalda Trumpa, vjerojatno najvećeg pro-life predsjednika SAD-a do sada.
Dr. Ivan Mihanović