Građanska inicijativa ‘I ja sam bio embrij’ predstavila je u srijedu, 15. veljače 2012. zastupnicima Hrvatskog sabora liječenje neplodnosti alternativnom i neinvazivnom metodom FertilityCare utemeljnoj na NaPro tehnologiji, koja omogućuje neplodnim parovima da ostvare željenu trudnoću i dobiju dijete prirodnim putem, zagovarajući zakonsko rješenje koje ne ugrožava pravo na život i koje poštuje dostojanstvo ljudske osobe od začeća do prirodne smrti.
Predstavljanju su nazočili predstavnici klubova zastupnika HDZ-a, HNS-a, Hrvatskih laburista i HSP – dr. Ante Starčević.
Predstavljanje u ime zastupnika uvodnim pozdravom započeo zastupnik Davor Stier (HDZ) te izrazio zadovoljstvo što su se i građani uključili u raspravu o ovako važnoj i osjetljivoj temi te naglasio kako bi cilj zakona koji regulira područje medicinski potpomognute oplodnje trebao, uz uvažavanje, solidarnost i suosjećanje sa teškoćama parova koji se suočavaju sa neplodnošću, uvažiti i činjenicu potrebe zaštite dostojanstva i prava na život novog ljudskog bića koje svoj život započinje začećem. U tom smislu istaknuo je važnost prisege svih zastupnika za poštivanje Ustava RH koji u članku 21. određuje pravo svakog ljudskog bića na život.
Saborski zastupnici Ruža Tomašić (HSP – dr. Ante Starčević) i Ante Babić (HDZ) naglasili su važnost poštivanja života od začeća do prirodne smrti, a izjave ministra zdravlja ocijenili kao relativiziranje pitanja početka života koje otvara prostor i mogućnost za brojne manipulacije i ugrožavanje upravo prava na život i dostojanstvo ljudske osobe.
Osvrćući se na izjavu ministra zdravlja Rajka Ostojića o početku ljudskog života koja je bila i povod pokretanja građanske inicijative „I ja sam bio embrij“, voditelj inicijative Krešimir Miletić je istaknuo kako je neprihvatljivo relativiziranje pitanja početka ljudskog života te kako je već sada u hrvatskim bolnicama zamrznuto oko 12.000 embrija s kojima nitko ne zna što bi, a izmjene zakona koje najavljuje ministar otvaraju mogućnost stvaranja novih tisuća i tisuća ‘viškova’ s potpuno neizvjesnom budućnošću. Krešimir Miletić naglasio je da je potpuno neprihvatljivo zakonski dopuštati metodu i postupak koji nužno ‘stvara višak embrija’, koji su nova, jedinstvena i neponovljiva ljudska bića čiji je život započeo začećem i kojima je budućnost biti zamrznutima u tekućem dušiku. Upozorio je i kako se u javnoj raspravi kontinuirano pokušava zamagliti ova činjenica korištenjem terminologije koja kao da želi sakriti ovu činjenicu – da se ovdje radi o novom ljudskom životu, novom čovjeku, djetetu kojemu je embrij tek jedna od razvojnih faza koje slijede nakon začeća. Naglasio je i da je potpuno neprimjereno nazivati zakone koji se dotiču ljudskog života prema ministrima i vezati ih uz određene političke opcije, te se posebno osvrnuo na izjavu predsjednika Vlade tijekom aktualnog sata u Vladi u kojoj je izjavio kako ‘ovo nije pitanje struke, već svjetonazora’. Miletić je pozvao sve saborske zastupnike da u ovome pitanju uključe savjest te odgovorno prihvate činjenicu da odlučuju o novom ljudskom biću te apelirao da donesu zakon koji će štititi dostojanstvo ljudske osobe i pravo na život od začeća.
O NaPro tehnologiji i FertilityCare metodi govorili su prim. dr. Boris Ujević, specijalist ginekologije i porodništva te subspecijalist humane reprodukcije u Kliničkoj bolnici Sveti Duh te viša medicinska sestra Katarina Grgić. Govoreći o dva različita načina pristupanja ljudskoj neplodnosti, dr. Ujević je istaknuo kako kod medicinski potpomognute oplodnje neplodnost predstavlja tehnički izazov da se premosti nefunkcionalni proces, te je bez obzira na uzrok liječenje gotovo uvijek isto: izvantjelesna oplodnja, i kao takva invazivna i bolna. Kod NaPro tehnologije neplodnost predstavlja prisutnost bolesti, koju treba otkriti i liječiti, dakle usmjerena je otkrivanju uzroka praćenjem cervikalne sluzi i drugih promjena u ciklusu putem FertilityCare sustava, te se na temelju određenih nepravilnosti postavljanju dijagnoze te određuje terapija. Osim što je učinkovitija u postizanju začeća (više od 50% po paru) od umjetne oplodnje (manje od 20% po ciklusu), NaPro tehnologija je i višestruko jeftinija – ukupni troškovi liječenja po paru iznose do 500 kuna u odnosu na više od 10.000 kuna po jednom ciklusu umjetne oplodnje.
Katarina Grgić je naglasila kako sustav cjelovitog pristupa liječenju problema ginekološkog i reproduktivnog zdravlja žene, te u sklopu toga otkrivanju i liječenju problema neplodnosti prije svega vodi računa o individualnom pristupu zbog promjenjivosti mjesečnih ciklusa žene, a sam je sustav učinkovit pri prirodnom planiranju obitelji (96,8- 99,5%), praćenju zdravlja, mogućnosti sprječavanja spontanog pobačaja i liječenju ponavljajućih spontanih pobačaja- preko 75%,, liječenju hormonalnih problema, PMS-a, neurednih krvarenja, postporođajne depresije itd., otkrivanju uzroka neplodnosti (99,5%) i učinkovitom liječenju neplodnosti (52,8% živorođene djece), s tim da je učinkovitost izlječenja muške neplodnosti oko 40%.
Mladi bračni par Ivana (dr. stomatolog) i Krunoslav (profesor na PMF-u) Puljić ukratko su iznijeli svoje iskustvo liječenja neplodnosti. U sedam godina braka nisu uspjeli zatrudniti, a tijekom tog perioda im je dijagnosticiran najteži oblik neplodnosti. Liječnici su prognozirali da je jedino rješenje postupak umjetne oplodnje, no oni nisu željeli prihvatiti metodu IVF kao jedino rješenje te su vlastitim istraživanjem nakon pet godina braka otkrili FertilityCare sustav. U postupku su nakon četiri mjeseca postigli prvu trudnoću, ali s 5 tjedana su dijete izgubili spontanim pobačajem. „Iako je to za neke nakupina stanica, za nas je to bilo naše dijete, naš život i danas osjećamo bol za našim djetetom“, istaknula je Ivana, dodavši kako su upravo pomoću Fertility care metode daljnjim praćenjem otkrili i uzrok spontanog pobačaja. Nakon dvije godine liječenja, Ivana je sada u 5. mjesecu posve uredne nove trudnoće.
Pojedini zastupnici su na kraju susreta izrazili iznenađenje činjenicom što ova metoda (zvana NaPro i FertilityCare sustav) nije još uvrštena u zakonodavstvo i što nisu za nju osigurana proračunska sredstva, posebno što po prikazanim spoznajama rezultira učinkovitijom i jeftinijom od medicinski potpomognute oplodnje.
Kako je dio zastupnika bio zainteresiran za ovo predstavljanje, ali su bili spriječeni sudjelovati radi preklapanja termina održavanja prezentacije i različitih saborskih odbora, predstavnici građanske inicijative su sa zastupnicima SDP-a i HDSSB-a imali odvojene sastanke na kojima se otvoreno i konstruktivno razgovaralo o uključivanju Fertility care metode u zdravstveni sustav kao jedne od mogućih alternativa za neplodne parove.
Zastupnici su dolazak predstavnika građanske inicijative ‘I ja sam bio embrij’ ocijenili kao konstruktivan doprinos raspravi te izrazili zadovoljstvo što su mogli biti informirani o alternativi metodi koja se u javnosti pokušava predstaviti upravo kao ‘jedina šansa’ i ‘bez alternative’ u pokušaju ostvarenja željene trudnoće brojnih parova koji se suočavaju s problemima neplodnosti.
I ove godine na blagdan Gospe Fatimske, u petak 13. svibnja 2022., održat će se javna procesija s kipom Gospe Fatimske i relikvijama mnogih svetaca. Procesija počinje u 17.30 sati pred zagrebačkom Katedralom. Nakon što je Sveti Otac ove godine...
Sveti Josip zaštitnik je Hrvatske od 1687. godine kada je Hrvatski sabor o tome donio službenu odluku. Tekst te saborske odluke nalazi se, među ostalim, i na službenim stranicama Hrvatskog sabora i navodno glasi ovako: „Sveti Josip, Krista...
Vlada je najavila od 15. studenoga uvođenje obveznih Covid-potvrda za zaposlenike državnih i javnih službi i za građane koji će dolaziti u prostorije državnih i javnih službi. S obzirom na veliki broj zaposlenika u tim službama i na učestale...
Zaoštravanje epidemioloških mjera i restrikcija koje nam je danas svečano najavio i obznanio Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske novi je dokaz one stare mudrosti da se glupost nikada ne umara. Od početka pandemije korona virusa veliki dio...
Nakon naloga Vrhovnog suda za izuzećem sutkinje Sandre Artuković Kunšt zbog ideološke (lgbt) pristranosti iz postupka udruge „Dugine obitelji protiv Vigilare“ i ukidanja prvostupanjske presude zbog „bitne povrede odredaba parničnog postupka“ i...
Zagrebački gradonačelnik Tomašević i njegov 'Muzemo', vrlo će brzo u gradske osnovne škole uvesti građanski odgoj i obrazovanje i to, kako su najavili, prema riječkom modelu, a možda i još liberalniji. Takvim programom građanskog odgoja potkopavaju...
Korištenje kolačića (cookies)
Da bi kolačiće mogli koristiti sukladno UREDBI (EU) 2016/679 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka (Općoj uredbi o zaštiti podataka), Zakonu o provedbi Opće uredbe, Zakonu o elektroničkim komunikacijama, treba nam vaša privola.
Što su kolačići i za što ih koristimo?
Kolačići (cookies) su male datoteke koje Vaš preglednik sprema na Vaše računalo ili mobilni uređaj prilikom posjete našem Internet mjestu (vigilare.org). To omogućuje Internet mjestu da prepozna Vaše računalo kada nas sljedeći put posjetite, kako bi vam sukladno tome ponudili personalizirano iskustvo prilikom kretanja kroz njega. Kolačići na naše Internet mjestu nisu usmjereni na špijuniranje korisnika i ne slijede sve što korisnik radi te nisu zlonamjerni kod ili virus. Također nisu povezani s neželjenim porukama (spamom), ne spremaju korisničko ime i lozinku i nisu namijenjeni isključivo za reklame ili oglašavanje. Informacije poput Vašeg imena ili adrese elektroničke pošte neće biti spremljene - Internet mjesto ne može pristupiti Vašim osobnim informacijama i datotekama na Vašem računalu. Treba napomenuti da naše Internet mjesto funkcionira optimalno samo ako je omogućeno korištenje kolačića.
Vrste kolačića
Kolačići prema trajanju
Stalni kolačići
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja programa internet preglednika. Pomoću njih Internet mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i lozinka, postavke jezika ili postavke o kolačićima tako da ih ne morate ponovno unositi prilikom svakog idućeg posjeta. Stalni kolačići mogu ostati na računalu ili mobilnom uređaju danima, mjesecima, čak i godinama.
Privremeni kolačići
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internet preglednika. Pomoću njih Internet mjesta pohranjuju privremene podatke, poput npr. posljednjih nekoliko stranica koje ste otvorili na Internet mjestu koje posjećujete ili stavki u košarici za kupnju ukoliko ste na Internet mjestu koje je specijalizirano za Internet prodaju.
Kolačići prema izvoru
Kolačići prve strane (first party cookie)
Kolačići prve strane dolaze s Internet mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića Internet mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom Internet mjestu.
Kolačići treće strane (third party cookie)
Kolačići treće strane dolaze s drugih Internet mjesta, a koje se nalaze na Internet mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića druga Internet mjesta mogu pratiti korištenje Interneta na Internet mjestu kog gledate u marketinške svrhe.
Kolačići prema funkciji
Tehnički kolačići - obavezni kolačići
(uvijek aktivni) - nužni za funkcioniranje Internet mjesta i ne mogu se isključiti u našim sustavima. Uobičajeno se postavljaju kao odgovor na vaše radnje koje uključuju zahtjev za uslugama, kao što su postavke kolačića, prijava ili ispunjavanje obrazaca. Svoj preglednik možete postaviti da blokira te kolačiće ili pošalje upozorenje o njima, ali u tom slučaju neki dijelovi stranice neće raditi. Ti kolačići ne pohranjuju nikakve informacije koje bi vas mogle identificirati.
Funkcionalni kolačići
(mogu se isključiti) - omogućuju Internet mjestu pružanje poboljšane funkcionalnosti i personalizaciju. Možemo ih postaviti mi ili pružatelji usluga trećih strana čije su usluge dodane na naše stranice. Ako ne omogućite te kolačiće, neke od tih funkcija možda neće pravilno funkcionirati.
Marketinški
(mogu se isključiti) - omogućuju bilježenje posjeta i izvora prometa kako bismo mogli mjeriti i poboljšati učinkovitost našeg Internet mjesta. Pomažu nam saznati koje su stranice najviše i najmanje popularne i vidjeti kako se posjetitelji kreću stranicom. Sve informacije koje ti kolačići prikupljaju akumuliraju se i stoga ostaju anonimni. Ako ne omogućite te kolačiće, nećemo znati kada ste posjetili našu stranicu i nećemo moći pratiti njezinu učinkovitost. Ne pohranjuju izravno osobne postavke, ali temelje se na jedinstvenoj identifikaciji vašeg preglednika i internetskog uređaja. Ako ne omogućite te kolačiće, susrest ćete se s manje ciljanim oglašavanjem.
Kolačići koji se koriste na ovoj Internet stranici:
PHPSESSID (privremeni kolačić, kolačić prve strane, tehnički kolačić)
Kolačići s imenom PHPSESSID sadrže samo referencu na sesiju pohranjenu na poslužitelju Internet mjesta. Nijedan podatak nije pohranjen u korisnikovom pregledniku i ovaj kolačić može se koristiti samo na trenutnom Internet mjestu.
cc_cookie_accept (trajni kolačić, kolačić prve strane, tehnički kolačić)
Kolačić koji se koristi za pamćenje postavki korisnika - prihvaćanje korištenja svih kolačića na ovom Internet mjestu. Ovaj kolačić zna samo vaše zadnje postavke kolačića i ne odražava trenutačno stanje kolačića u vašem pregledniku.
cc_cookie_decline (trajni kolačić, kolačić prve strane, tehnički kolačić)
Kolačić koji se koristi za pamćenje postavki korisnika - prihvaćanje korištenja samo neophodnih kolačića na ovom Internet mjestu. Ovaj kolačić zna samo vaše zadnje postavke kolačića i ne odražava trenutačno stanje kolačića u vašem pregledniku.
exp_last_visit, exp_last_activity (trajni kolačić, kolačić prve strane, tehnički kolačić), exp_tracker (privremeni kolačić, kolačić prve strane, tehnički kolačić
Razni kolačići koji počinju sa 'exp_' su kolačići za upravljanje sadržajem i sadrže podatke kao što su: kad ste posljednji put posjetili našu web stranicu, prethodne stranice koje ste pogledali, duljina sesije za prijavljenog korisnika, ID sesije... Ovim kolačićima se ne prikupljaju Vaši osobni podaci, oni se koriste samo za osnovnu funkcionalnost internet stranice. 'exp_last_visit' i 'exp_last_activity' pohranjuju samo informaciju datum/vrijeme vašeg posjeta. 'exp_tracker' prati zadnje 2 stranice koje ste posjetili tako da vas, ako je potrebno, možemo vratiti natrag na odgovarajuće stranice.
_ga (2 godine), _gid (1 dan), _gat (1 minuta), AMP_TOKEN (30 sekundi - 1 godina), _gac (3 mjeseca), __utma (2 godine), __utmb (30 minuta), __utmc (sesijski), __utmt (10 minuta), __utmz (6 mjeseci) (trajni ili privremeni kolačići, kolačić treće strane, marketinški kolačić)
Ovo Internet mjesto koristi Google Analytics, uslugu web analize koju pruža Google Inc. ("Google"). Koristimo način intergracije koji anonimizira vašu IP adresu. Google Analytics koristi kolačiće za analizu vašeg korištenja web stranice. Informacije koje generira kolačić o vašoj upotrebi ovog Internet mjesta (uključujući vašu IP adresu) prenose se i pohranjuju na Google poslužitelju u Sjedinjenim Američkim Državama. Google koristi ove informacije kako bi procijenio vašu upotrebu web stranice, pružajući izvješća o aktivnostima na Internet mjestu za upravitelje Internet mjesta. Google može prenijeti te podatke trećim stranama, ako to zahtijeva zakon ili ako treće strane obrade podatke u ime Googlea. Google neće povezati vašu IP adresu s drugim podacima koje Google posjeduje. Pogledajte Google Pravila o privatnosti na sljedećem linku: http://www.google.com/analytics/learn/privacy.html. Google je razvio dodatak za preglednik kojim možete spriječiti korištenje vaših podataka za Google Analytics JavaScript (ga.js, analytics.js, dc.js). Možete ga preuzeti ovdje: http://tools.google.com/dlpage/gaoptout
CONSENT, PREF, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, _ga (trajni kolačić, kolačić treće strane, marketinški kolačić)
Ovo Internet mjesto koristi YouTube, servis za pohranu i pregledavanje video dokumenata. Koristimo YouTube način implementacije videa za veću privatnost, u kojem YouTube neće pohranjivati podatke o posjetiteljima osim ako pokrenu reprodukciju videozapisa. Pogledajte pravila privatnosti YouTube servisa na sljedećem linku: https://www.youtube.com/static?template=privacy_guidelines
Kako prihvatiti ili odbiti kolačiće
Okvir za postavke kolačića nalazi se u podnožju ovog Internet mjesta. Nakon odabira postavki, u svakom trenutku možete postaviti na početne postavke kolačića također u podnožju ovog Internet mjesta.
Odabirom opcije Prihvaćam sve kolačiće dopuštate pohranjivanje svih gore navedenih kolačića na vaše računalo ili mobilni uređaj.
Odabirom opcije Prihvaćam samo neophodne kolačiće na vaše računalo ili mobilni uređaj pohranjuju se samo vrijednosti za tehničke-obavezne kolačiće.
Ako onemogućite kolačiće, možda nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti ovog Internet mjesta.
Dodatno možete prihvatiti ili odbiti neke ili sve kolačiće prilagođavanjem postavki Vašeg preglednika. Na sljedećim poveznicama možete pronaći informacije o tome kako promijeniti postavke za neke od najčešće korištenih Internet preglednika: Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer, Apple Safari, Opera. Neki preglednici Vam omogućuju kretanje kroz Internet mjesto u "anonimnom" načinu rada, ograničavajući količinu podataka postavljenih na vašem računalu i automatsko brisanje trajnih kolačića postavljenih na vaše računalo ili mobilni uređaj kada završite sesiju pregledavanja. Postoje i mnoge aplikacije trećih strana koje možete dodati u preglednik da biste blokirali ili upravljali kolačićima. Možete i izbrisati kolačiće koji su prethodno bili postavljeni u vaš preglednik tako da odaberete opciju za brisanje povijesti pregledavanja i pritom uključite i opciju brisanja kolačića. Detaljnije informacije o kolačićima i podešavanje postavki preglednika možete pronaći na stranici www.allaboutcookies.org.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.