Zemlje izbjegle kontroverze – bez abortusa na konferenciji o ženama

17. 03. 1515. | Kultura života

New York, 13. ožujka – Ove godine, kada se obilježava 20. godišnjica pekinške konferencije o ženama, tisuće izaslanika i predstavnika civilnoga društva okupilo se u New Yorku da bi obilježilo 20 godina napretka ženskih prava.

Zemlje sudionice usvojile su političku deklaraciju već prvoga dana dvotjedne konferencije, umjesto ‘natezanja’ do kasno u noć, kao što se svake godine čini na UN-ovim konferencijama o statusu žena. U njoj nije bilo spomena seksualnog i reproduktivnog zdravlja ili prava, uvjeta glede abortusa i temama seksualnosti.

Feminističke skupine bile su ljutite što je deklaracija – koju su nazvale „blagom“ – bila dovršena prije no što su stigle u New York. Nazvali su je „političkim neuspjehom“ zbog,  između ostaloga, nepriznavanja feminističkih organizacija.

Sindikati su zahtijevali od Vlade da se s njima i sa ženskim skupinama u budućnosti savjetuje i osigurava ostale povlastice, kao što su da novi UN-ovi razvojni ciljevi moraju iziskivati da podučavatelji budu „stručno osposobljeni“ što bi diskriminiralo samoškolovane majke, humanitarne radnike ili kvalificirane žene bez osposobljenosti.

U svojem otvorenom dopisu, afrički narodi naglašavaju da „odbijaju promicati abortus kao metodu planiranja obitelji“, dok pozdravljaju „sporazumno razumijevanje između partnera“ o broju i razmaku među djecom.

Ipak, oni su i „zabrinuti zbog raširenosti uporabe štetnih kontraceptiva za afričke žene“ i žele metode „koje nisu štetne za žensko zdravlje“.

Nekoliko liderica ženskih grupacija izabrane su da na svečanosti otvorenja govore u ime građanskog društva.

„Danas slavim žene – lezbijke, crnkinje, domorotkinje, gradske i seoske žene koje žive u  uvjetima siromaštva, radnice, invalide i transseksualce i dvospolce, lidere različitih naraštaja… koji preobrazuju naš svijet“, kazala je Lydia Alpizar iz Associjacije za razvoj ženskih prava (AWID)

U dvorani s izaslanicima rekla je da njihov razočaravajući napredak na feminističkim prioritetima može biti označen kao „neodoljiv nedostatak političke volje i financijskih izvora, običan stari seksizam i mržnja prema ženama, zajedno s povećanjem religijskog fundamentalizma“.

Alpizar je ‘šibala’ diplomate zbog „širokog isključivanja“ skupina iz pregovora o političkoj deklaraciji tvrdeći da „seksualna prava i reproduktivna prava i zdravlje ne bi trebali biti kompromisi u pregovaranjima između vlada“.

Izvan UN-a, brojne radionice za više od 8 000 sudionika kritizirale su prostituciju, pitanje koje podjeljuje feminističke aktiviste. One privlače ogromne mase fundamentalnih aktivistica za ženska prava i parlamentarnih zastupnika/-ca. Prostitucija uništava vrijednost osobe i umnožava nasilje, objašnjavaju.

Prostitke su uobičajeno, pretučene, hospitalizirane zbog fraktura i izudarane predmetima, ali se to još uvijek ne smatra nasiljem jer muškarci plate za to“, rekla je Ruchira Gupta iz „Apne Aap Women Worldwide“.

„Kada je Zaklada Gates dodijelila 500 milijuna dolara za dijeljenje kondoma u Indiji, svodnici i voditelji bordela bili su angažirani kao podučavatelji“, kazala je Gupta. Njihov partner PSI stvario je pojam o „etičkim zahtjevima“ za kupovanje seksa. Napravili su oglase s napisima: „Nije važno kojega partnera za seks odabereš, odaberi pravi kondom“.

„Program je bio namijenjen da bi zaštitio muškarce od bolesti, a ne da bi pomogao ženama“, kazala je Gupta.

Kada žena ili djevojka „ne može reći ne neželjenom seksu, kako može reći ne nezaštićenom seksu.“

U 2012., UNAIDS i UN Population Fund objavili su izvješće s pozivom na dekriminalizaciju „seksualnog posla“. Organizacija „Žene UN-a“ poručila je da izvješće „podupire dekriminalizaciju  ‘seksualnog posla’“.

 

 

Izvor: www.c-fam.org

Parlamentarni izbori 2020.

Možda vas zanima:

Procesija s kipom Gospe Fatimske i relikvijama

Procesija s kipom Gospe Fatimske i relikvijama

I ove godine na blagdan Gospe Fatimske, u petak 13. svibnja 2022., održat će se javna procesija s kipom Gospe Fatimske i relikvijama mnogih svetaca. Procesija počinje u 17.30 sati pred zagrebačkom Katedralom. Nakon što je Sveti Otac ove godine...

Otkriće o svetom Josipu, zaštitniku Hrvatske

Otkriće o svetom Josipu, zaštitniku Hrvatske

Sveti Josip zaštitnik je Hrvatske od 1687. godine kada je Hrvatski sabor o tome donio službenu odluku. Tekst te saborske odluke nalazi se, među ostalim, i na službenim stranicama Hrvatskog sabora i navodno glasi ovako: „Sveti Josip, Krista...

Nove mjere Stožera – udar na zdrav razum?

Nove mjere Stožera – udar na zdrav razum?

Zaoštravanje epidemioloških mjera i restrikcija koje nam je danas svečano najavio i obznanio Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske novi je dokaz one stare mudrosti da se glupost nikada ne umara. Od početka pandemije korona virusa veliki dio...

Vigilare obranio slobodu govora i prava katoličkih vjernika

Vigilare obranio slobodu govora i prava katoličkih vjernika

Nakon naloga Vrhovnog suda za izuzećem sutkinje Sandre Artuković Kunšt zbog ideološke (lgbt) pristranosti iz postupka udruge „Dugine obitelji protiv Vigilare“ i ukidanja prvostupanjske presude zbog „bitne povrede odredaba parničnog postupka“ i...

Građanski odgoj – roditelji, oprez!

Građanski odgoj – roditelji, oprez!

Zagrebački gradonačelnik Tomašević i njegov 'Muzemo', vrlo će brzo u gradske osnovne škole uvesti građanski odgoj i obrazovanje i to, kako su najavili, prema riječkom modelu, a možda i još liberalniji. Takvim programom građanskog odgoja potkopavaju...

Parlamentarni izbori 2020.