Ishod akcije: uspješan
Akcija za povratak primalje gđe Jage Stojak iz Opće bolnice “Hrvatski ponos” u Kninu, uspješno je okončana. Primalji gđi Stojak poništen je uručeni otkaz i priznata opravdanost njezina odbijanja sudjelovanja u umorstvu nerođenoga djeteta. Time je obranjeno pravo na priziv savjesti što je i ustavom zajamčeno pravo u Republici Hrvatskoj.
Poštovani podupiratelji, pozivamo Vas da se uključite u klik-akciju za obranu medicinske sestre primalje Jage Stojak iz kninske opće bolnice „Hrvatski ponos“. Pošaljite svoja prosvjedna e-mail pisma ministru zdravlja Rajku Ostojiću i sanacijskoj ravnateljici kninske bolnice Antoneli Karačić. Ovakve klik-akcije su važne jer pokazuju javni interes i vrše pritisak na javne ustanove koje svi financiramo.
Kako djelovati:
- Prvo pročitajte pisma
- Ispunite obrazac (u nastavku)
- Upišite ime i prezime i adresu vaše elektroničke pošte
- Ako želite, možete nadodati i svoj komentar
- Pritisnite: „pošalji“
Zahvaljujemo na angažmanu.
Udruga Vigilare
www.vigilare.org
Obrazac za slanje pisama
Vrh obrasca
Ime i prezime *
Vaša adresa elektroničke pošte (e-mail) *
Vaš komentar (neobavezno)
Dno obrasca
Pismo ministru:
Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske Predmet: Slučaj medicinske sestre primalje Jage Stojak iz Opće bolnice „Hrvatski ponos“ Knin Poštovani gospodine Ministre, obraćam Vam se zbog slučaja gospođe Jage Stojak, koja je (bila) zaposlena na neodređeno vrijeme u Općoj bolnici „Hrvatski ponos“ Knin kao medicinska sestra-primalja. Dana 26. srpnja 2013. uručen joj je otkaz jer je 14. lipnja 2013. odbila prisustvovati činu izazvanog pobačaja, po njezinu i mojem uvjerenju, prenatalne eutanazije, tj. ubojstva fetusa/djeteta te se, sukladno svojim ustavom i međunarodnim konvencijama zajamčenim pravima, pozvala na priziv savjesti. U skladu s navedenim izražavam zadovoljstvo viješću da je Sanacijsko vijeće kninske bolnice prihvatilo žalbu primalje Jage Stojak i da je sanacijska ravnateljica 15. kolovoza 2013. poništila otkaz te tražim:
S poštovanjem ime i prezime |
Pismo bolnici:
Opća bolnica „Hrvatski ponos“ Svetoslava Suronje 12 Predmet: Slučaj medicinske sestre primalje Jage Stojak iz Opće bolnice „Hrvatski ponos“ Knin obraćam Vam se zbog slučaja gospođe Jage Stojak, koja je (bila) zaposlena na neodređeno vrijeme u Općoj bolnici „Hrvatski ponos“ Knin kao medicinska sestra-primalja. Dana 26. srpnja 2013. uručili ste joj otkaz jer je 14. lipnja 2013. odbila prisustvovati činu izazvanog pobačaja, po njezinu i mojem uvjerenju, prenatalne eutanazije, tj. ubojstva fetusa/djeteta te se, sukladno svojim ustavom i međunarodnim konvencijama zajamčenim pravima, pozvala na priziv savjesti. Iako bi bilo dovoljno da je primalja Jaga Stojak djelovala u skladu sa svojom savješću kad je odbila sudjelovati u namjernom prekidu života nerođenog djeteta, hrvatski Ustav, međunarodne konvencije i europski propisi daju joj pravo na djelovanje u skladu s prizivom savjesti. Poštujući pravo drugih da misle drukčije, za neke članove ovog društva, pobačaj i eutanazija zločini su koje nikakav ljudski zakon ne može odobriti ni na njih prisiliti. Dapače, takvi zakoni pokreću tešku i preciznu obvezu da im se suprotstavi prigovor savjesti. Stoga, članak 3. točka 20. Etičkog kodeksa primalja propisuje pravo primalja na priziv savjesti. Nadalje, Zakon o primaljstvu ne navodi među dužnostima primalja iz čl. 15. b i 16. obvezu da medicinska sestra-primalja asistira kod namjernih prekida trudnoća, tj. umorstva fetusa/djeteta; takva dužnost medicinskih sestara-primalja ne proizlazi ni iz odredaba Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. godine. Naposljetku, Rezolucija Parlamentarne Skupština Vijeća Europe 1763 (2010) sadrži izričiti zahtjev da se osigura poštivanje priziva savjesti zdravstvenih radnika kada je pobačaj posrijedi. U skladu s navedenim izražavam zadovoljstvo viješću da je Sanacijsko vijeće kninske bolnice prihvatilo žalbu primalje Jage Stojak i da je sanacijska ravnateljica 15. kolovoza 2013. poništila otkaz te tražim::
S poštovanjem ime i prezime |